اولین شرکت مجری احراز کیفیت تجهیزات و‌معتبرسازی فرآیندهای داروسازی در ایران
21 تیر 1401 توسط pania-seno 0 دیدگاه

هواساز HVAC چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از هواساز HVAC در کلین روم بسیار ضروری است زیرا یکی از پارامترهای معتبرسازی اتاق تمیز می باشد. در سال های گذشته از این هواساز فقط در صنایع مهم و ثروتمند استفاده می شد اما امروز در صنایع کل کشور بکار می رود. در این مطلب قصد داریم به تعریفی از هواساز HVAC، نحوه کارکرد و بررسی جوانب مختلف آن بپردازیم.

هواساز HVAC

هواساز HVAC

هواساز HVAC چیست؟ در طراحی اتاق تمیز باید به پارامترهای مهمی توجه داشت که یکی از آن ها هواساز HVAC می باشد. برخی از افراد به دستگاه هایی مانند هواساز، تهویه مطبوع نیز می گویند. در صورتی که تفاوت هایی با یکدیگر دارند. هواساز وظیفه گرمایش و سرمایش ساختمان را بر عهده دارد و به عنوان یک منبع تهویه مناسب شناخته می شود. این دستگاه سبب خارج شدن رطوبت نیز می شود. هواسازها در ابعاد و شکل های گوناگون ساخته می شوند که می توان به دیگ های بخار، واحدهای تهویه مطبوع و دریچه های رطوبت اشاره کرد.

برای ارائه خدمات معتبرسازی و احراز کیفیت با ما در ارتباط باشید

مکانیزم عملکردی هواساز HVAC چیست؟

به طور معمول اجزای هواساز در کنار یکدیگر کار می کنند اما در برخی از مدل ها، شاهد عملکرد مستقل هر کدام از اجزا هستیم. مدل هایی که اجزا در کنار یکدیگر کار می کنند به عنوان سیستم های ترکیبی نیز شناخته می شوند که شامل دو سیستم گرمایش مرکزی و AC می باشند. مکانیزم عملکردی هواساز به دو روش طبیعی و مکانیکی انجام می شود.

هواساز HVAC

تهویه طبیعی

در این مکانیزم شاهد تهویه طبیعی و بدون تجهیزات و وسایل اضافه هستیم. در این روش هوا به شکل طبیعی از طریق درب، پنجره و دریچه خارج می شود. این دریچه ها در نقاط ورود و خروج ساختمان تعبیه می شوند.

تهویه مکانیکی

در روش مکانیکی از سیستم ها و تجهیزاتی به منظور انتقال هوا استفاده می شود. در سال های گذشته با استفاده از معماری سنتی و قرار دادن درب و پنجره در مکان های مختلف ساختمان دسترسی به تهویه طبیعی آسان تر بود. اما امروزه شاهد مدرن شدن معماری ساختمان هستم و در اغلب مواقع از فیلترها و تجهیزات مخصوص برای تهویه هوا استفاده می شود. این فیلترها به منظور از بین بردن گرد و غبار، مواد حساسیت زا، ذرات معلق و … کاربرد دارند و در فرآیندهای گرمایشی و سرمایشی از آن ها استفاده می شود. اگر شاهد رطوبت بیش از حد در هوا باشیم نیز می توان با کمک این دستگاه از مقدار آن کاست.

انواع مختلف هواساز HVAC

پنجره

یکی از سیستم های هواساز HVAC ، پنجره می باشد. همان طور که می دانید پنجره همان واحد کوچکی است که در اتاق و یا سالن خانه نصب می شود. این واحدهای AC از ابعاد کوچکی برخوردار هستند اما خروجی قدرتمندی دارند. پنجره ها در کلین روم نیز وجود دارند و جزو تجهیزات آن محسوب می شوند. در کلین روم ها احراز کیفیت، معتبرسازی دارویی و ولیدیشن دارویی انجام می شود. پس کیفیت تجهیزات بکار رفته در آن از اهمیت زیادی برخوردار است. تا زمانی که معتبرسازی کلین روم به طور کامل انجام نشود اجازه هیچ گونه فعالیتی در آن صادر نخواهد شد.

AHU

کنترل هوای AHU به عنوان کولرهای گازی شناخته می شوند که علاوه بر تهویه هوا، به منظور سرمایش نیز مورد استفاده قرار می گیرند. در مکان های بزرگ امکان رهاسازی هوا و انتقال هوای تمیز به فضای درونی را فراهم می کند. سیستم های AHU از دو بخش داخلی و خارجی تشکیل می شود که به دلیل ابعاد، به عنوان یک سرمایه گذاری مادام العمر شناخته می شود. زیرا می تواند بیش از 20 سال دوام بیاورد.

سیستم تقسیم کوچک

سیستم تقسیم کوچک به عنوان سیستم مینی اسپیلت معرفی می شود که از نظر طراحی ساختار، شباهت زیادی با AHU دارد. اما یک تفاوت عمده دارد و آن هم حذف کانال ها و جایگزینی لوله های تبرید است. این گزینه که از مهم ترین سیستم های هواساز HVAC محسوب می شود از نظر زیبایی جایگاه بهتری در مقایسه با سایر سیستم ها دارد. چون نیازی به نصب کانال های بسیار پیچیده نخواهد داشت.

هواساز HVAC

کلام آخر!

هوایی که درون کلین روم جریان دارد باید از نظر کیفیت و تمیزی در رتبه عالی قرار داشته باشد. زیرا انجام آزمایشات مختلف و تولید فرمولاسیون ترکیبی نیاز به محیطی پاک دارد. کلین روم ها در صنایع مختلف از جمله داروسازی، صنایع غذایی، پزشکی و … احداث می شوند. در صورتی که بخواهید آزمایشاتی را در خصوص دارو یا غذا در آن انجام دهید باید اطلاعات کافی از شرایط حاکم بر آن داشته باشید. به طور مثال وجود هر گونه آلودگی می تواند نتیجه کار و احراز کیفیت را با مشکلات فراوان روبرو کند.

یکی از مهم مسائلی که سبب اختلال در نتیجه کار می شود میکروارگانیسم ها و ذرات معلق در هوا می باشد. طبق تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نشان می دهد که بخش عظیمی از میکروارگانیسم هایی که در کلین روم وجود دارند از پوست و موی پرسنل منتقل می شوند. زیرا پوست به عنوان یک بافت زنده تلقی می شود. به همین دلیل از پوشش های مختلف برای کارکنان استفاده می شود تا به وسیله آن پوست، مو و ریش پرسنل به طور کامل پوشیده شود.

در حال حاضر شرکت های مختلفی در حوزه تاسیس کلین روم و معتبرسازی اتاق تمیز فعالیت می کنند که یکی از آن ها گروه معتبرسازان پانیا می باشد. در این گروه کارشناسان خبره و مجرب فعالیت می کنند که علاوه بر معتبرسازی، آماده ارائه مشاوره و راهنمایی های در این خصوص می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *